Kad danas čujete riječ Spačva, pomislite na veličanstveni slavonski hrast koji je od davnina poznat u cijeloj Europi. Njegova su ga čvrstoća i nenadmašna tekstura učinili toliko poželjnim da se još u 19. stoljeću izvozio u Francusku i Njemačku.
No, Spačva nije samo izvor sirovine. Spačva je šuma čiji je značaj za današnjeg čovjeka nemjerljiv. Znanstvena su istraživanja pokazala kako jedno stablo godišnje proizvede kisika koliko je potrebno jednoj četveročlanoj obitelji. Jednostavnom računicom, ako su šume pluća svijeta, onda je ova naša Spačvanska šuma pluća kontinentalne Hrvatske.
Sad zamislite da možete doći u središte te Spačvanske šume i udahnuti PUNIM PLUĆIMA. Nije li to najbolji osjećaj koji možete zamisliti? A kad umjesto zamišljanja odete korak dalje… Eto vas kod nas – u Spačvanskoj šumi!
— Ove je riječi o Spačvanskoj šumi zapisao hrvatski književnik i šumar Josip Kozarac još 1888. godine.
Na samom je istoku Hrvatske, na jugu Vukovarsko-srijemske županije, svoje krošnje raširila Spačvanska šuma. Najveći cjeloviti kompleks hrasta lužnjaka (Quercus robur L.) ima površinu od oko 40.000 hektara u Hrvatskoj (dio Spačve nalazi se u vojvođanskom Srijemu pa joj je ukupna površina 51.593 hektara).
Neprekinuta je šuma prepolovljena tek autocestom A3 (Bregana – Zagreb – Lipovac) i okružena mozaicima obrađenih polja i naseljima. Grad Otok, te općine Bošnjaci i Vrbanja okupili su se unutar turističke zajednice područja Spačvanska šuma koje obuhvaća površinu od 250,46 km².
Umjereno topla i vlažna kontinentalna klima ovog područja znači sunčana i vruća ljeta i hladnije zime. Srednja se godišnja temperatura zraka kreće oko 11°C, dok je prosječna relativna vlažnost zraka 79 %. Prosjek je godišnjih padalina oko 650 mm, a najviše ih je u proljeće i sredinom ljeta što pogoduje vegetaciji, posebno usjevima. Na samom su području Spačvanske šume specifični šumski mikroklimatski uvjeti.
Zahvaljujući umjerenoj klimi bez velikih ekstrema, boravak na području TZP Spačvanska šuma ugodan je u svako doba godine.
Jer svi putevi vode u Spačvu.
— Autocestom A3 Bregana – Zagreb – Lipovac / Izlaz Spačva
— Šokačka magistrala od Vukovara do Gunje / kroz grad Otok i općinu Vrbanja
Zračna luka Osijek (udaljenost 57 km)
Međunarodna zračna luka Franjo Tuđman Zagreb (udaljenost 263 km)
Zračna luka Nikola Tesla Beograd (udaljenost 134 km)
Međunarodna zračna luka Tuzla (udaljenost 106 km)
Međunarodna zračna luka Banja Luka (udaljenost 178 km)
Hrvatske željeznice: željeznička pruga Zagreb – Vinkovci – Vukovar i Vinkovci – Drenovci – državna granica – Brčko