Top događanja

Slavonske tradicijske svečanosti

Manifestacije kao što su “Zlatne grive”, pokladno jahanje i “Raspjevana Cvelferija” pružaju uvid u bogatu slavonsku kulturnu baštinu i tradiciju kroz konjičke sportove, povijesne običaje i folklorno izražavanje. Ove godišnje svečanosti odražavaju duh zajednice, povezujući prošlost sa sadašnjošću i privlačeći posjetitelje iz raznih dijelova kako bi zajedno proslavili i očuvali jedinstvene tradicije regije.

Zlatne Grive

Konjička je manifestacija ”Zlatne grive” edukativnog, ali i natjecateljskog karaktera i privlači svake godine sve više i više ljubitelja ovih plemenitih životinja. ”Zlatne grive” održavaju se svake godine u sklopu Otočkog proljeća u organizaciji Konjogojske udruge ”Otok” s ciljem promicanja konjogojstva, uzgoja i očuvanja pasmina te promidžbe konjičkoga sporta. Izložba konja članova udruge i tradicionalno natjecanje potkovijada okupe veliki broj znatiželjnika, no mnogima je najzanimljiviji natjecateljski karakter manifestacije.

Veliki interes publike izaziva turnir u teklićkom i dresurnom jahanju, dok je nemjerljivo uzbuđenje tijekom vožnja dvoprega i natjecanja u preciznosti i brzini.

Visit Spačva - Zlatne grive - Top događanja
Visit Spačva - Pokladno jahanje

Pokladno jahanje

Pokladno jahanje dio je tradicijske kulturne baštine ravničarskog kraja, a korijene vuče iz vremena Vojne krajine, od 1743. do 1873. godine, kad su graničari na Savi čuvali granicu od Turaka, ali i novačili mladiće po selima u vojsku. U vrijeme poklada, najčešće u veljači, na području Slavonije, Baranje i Srijema jahači odjeveni u tradicionalno ruho na kićenim konjima obilaze ulice gradova i općina i pozdravljaju okupljene. Građani ih dočekuju ispred svojih kuća i nude hranom i pićem.

Poseban je doživljaj čuti topot kopita i gledati ponosnu i dičnu povorku koja je trajni podsjetnik na obranu ovih krajeva od Osmanlija.

Filipovčice

Uoči blagdana Sv. Filipa i Jakova 2. svibnja odvija se proljetni godišnji ophod Filipovčice iz Komletinaca. Mlade djevojke spremne za udaju prema tradiciji u pohod idu bose, odjevene u bjelinu narodnog ruha s povezanim dugačkim vrpcama od vrata prema dolje. U rukama nose prolistale grabove grane koje su im priredili momci ili očevi. Do polovice 20. stoljeća u pohodu su sudjelovale uistinu mlade djevojke iz mjesta, dok danas tradiciju ophoda oživljava kulturno-umjetničko društvo.

Lijepi proljetni običaj zadržao se tek u Komletincima i ne možete ga vidjeti nigdje drugdje u Slavoniji.

Visit Spačva - Filipovčice

Raspjevana Cvelferija

Folklorno-kulturna manifestacija ”Raspjevana Cvelferija” održava više od tri desetljeća jedan vikend u lipnju. Vezana je za područje devet sela, odnosno triju općina na samom istoku Hrvatske koje su u vrijeme Vojne krajine bile 12. satnija. S područja TZP Spačvanska šuma u ”Raspjevanoj Cvelferiji” sudjeluju općina Vrbanja te sela Soljani i Strošinci, ali i općina Bošnjaci koja se pridružila izvornoj Cvelferiji.

Ova se smotra izvornog stvaralaštva koja uključuje nastupe KUD-ova i tamburaških sastava svake godine održava u drugom selu Cvelferije s ciljem očuvanja tradicije i kulturne baštine. Lokalne zajednice same organiziraju manifestaciju.

Skip to content