Glavne manifestacije

Manifestacije koje oživljavaju Spačvansku šumu

Od kulinarstva do tradicije i kulture, Spačvanska šuma je dom raznolikih manifestacija koje slavljenjem lokalnih običaja i specijaliteta privlače posjetitelje iz svih krajeva. Otočka kulenijada, Zlatne grive, Pokladno jahanje, Filipovčice, i Dani Vanje Drach samo su neki od događaja koji kroz zabavu, edukaciju i natjecanja predstavljaju bogatstvo slavonske baštine, dokazujući kako su tradicija i gostoprimstvo duboko ukorijenjeni u srce ove regije.

Glavne manifestacije - Autor Ljudevit Gačić
Glavne manifestacije - Autor Ljudevit Gačić

Otočka kulenijada

Kulenijada je manifestacija koja okuplja najbolje proizvođače kulena, tradicionalnog slavonskog specijaliteta, i na kojoj svake godine saznajemo čiji je kulen najbolji. Otočka kulenijada jedna je od najdugovječnijih (druga po starosti u Hrvatskoj) i najpoznatijih kulenijada koja se održava više od dvaju desetljeća. Proizvođači domaćeg slavonskog kulena na njoj predstavljaju svoje proizvode, ocjenjuje se kakvoća kulena i dodjeljuju priznanja i nagrade najboljim proizvođačima. Posjetitelji koji dođu u Otok u vrijeme održavanja Otočke kulenijade, što je najčešće u lipnju, imaju priliku kušati najbolje slavonske kulene i uživati u fantastičnom gastronomskom specijalitetu.

Otočka kulenijada
glavne manifestacije - zlatne grive

Zlatne grive

Konjička manifestacija ”Zlatne grive” edukativnog je, ali i natjecateljskog karaktera i privlači svake godine sve više i više ljubitelja ovih plemenitih životinja. ”Zlatne grive” održavaju se svake godine u sklopu Otočkog proljeća u organizaciji Konjogojske udruge ”Otok” s ciljem promicanja konjogojstva, uzgoja i očuvanje pasmina te promidžbe konjičkoga sporta. Izložba konja članova udruge i tradicionalno natjecanje potkovijada okupe veliki broj znatiželjnika, no mnogima je najzanimljiviji natjecateljski karakter manifestacije. Veliko zanimanje publike izaziva turnir u teklićkom i dresurnom jahanju, dok je nemjerljivo uzbuđenje tijekom vožnja dvoprega i natjecanja u preciznosti i brzini.

Pokladno jahanje

Pokladno je jahanje dio tradicijske kulturne baštine ravničarskog kraja, a korijene vuče iz vremena Vojne krajine, od 1743. do 1873. godine, kad su graničari na Savi čuvali granicu od Turaka, ali i novačili mladiće po selima u vojsku. U vrijeme poklada, najčešće u veljači, na području Slavonije, Baranje i Srijema jahači odjeveni u tradicionalno ruho na kićenim konjima obilaze ulice gradova i općina i pozdravljaju okupljene. Građani ih dočekuju ispred svojih kuća i nude hranom i pićem. Poseban je doživljaj čuti topot kopita i gledati ponosnu i dičnu povorku koja je trajni podsjetnik na obranu ovih krajeva od Osmanlija.

Glavne manifestacije - pokladno jahanje
Glavne manifestacije - filipovčice

Filipovčice

Uoči blagdana Sv. Filipa i Jakova 2. svibnja odvija se proljetni godišnji ophod Filipovčice iz Komletinaca. Mlade djevojke spremne za udaju prema tradiciji u pohod idu bose, odjevene u bjelinu narodnog ruha s povezanim dugačkim vrpcama od vrata prema dolje. U rukama nose prolistale grabove grane koje su im priredili momci ili očevi. Do polovice 20. stoljeća u pohodu su sudjelovale uistinu mlade djevojke iz mjesta, dok danas tradiciju ophoda oživljava kulturno-umjetničko društvo. Lijepi se proljetni običaj zadržao tek u Komletincima i ne možete ga vidjeti nigdje drugdje u Slavoniji.

Dani Vanje Dracha

Dani Vanje Dracha međunarodni su kazališni festival koji traje već više od 40 godina (početci mu sežu u 1955. godinu). Od 2019. godine smotra nosi ime po rođenom Bošnjačaninu i bardu hrvatskog glumišta – Vanji Drachu. Na Danima Vanje Dracha okupljaju se glumačke skupine iz cijele Hrvatske, ali i regije pa ova manifestacija traje mjesec dana. Predstave se održavaju vikendima (subota i nedjelja) u Domu kulture u Bošnjacima. Dani Vanje Dracha jedinstveni su po tome što se u svakoj predstavi dodjeljuje nagrada za najbolje odigranu ulogu.

Dani Vanje Dracha
Skip to content